21. august 2024

Sirotský dôchodok a výsluhový dôchodok: Nárok, výška a žiadosť

Sirotský dôchodok

Zistite, kto má nárok na sirotský alebo sirotský výsluhový dôchodok, ako ho získať a aká je výška dávky.

Tragická udalosť, smrteľné ochorenie, či iné vážne životné situácie dokážu radikálnym spôsobom zasiahnuť do života človeka, a tiež bezpochyby maloletého resp. nezaopatreného dieťaťa, ktoré je odkázané na výživu a starostlivosť svojich najbližších. Čo v takejto situácii robiť, či už z pohľadu samotného maloletého dieťaťa, alebo druhého rodiča vo vzťahu k pokrývaniu potrieb dieťaťa Vám prinášame v dnešnom článku.

Podľa ustanovenia § 62 ods. 1 Zákona o rodine plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

V prvom rade je potrebné povedať, že povinnosť rodičov vyživovať, ako aj právo detí na výživné sú neprevoditeľné a nescudziteľné. Povinnosť vyživovať dieťa zaniká povinnému - rodičovi jeho smrťou a neprechádza na právnych nástupcov.

V prípade smrti jedného z rodičov, zostáva plnenie vyživovacej povinnosti voči nezaopatrenému dieťaťu na druhom rodičovi (pokiaľ žije a nedošlo k zániku vyživovacej povinnosti). Ide o zložitú životnú situáciu tak pre maloleté dieťa, ktoré prišlo o svojho rodiča, ako aj pre druhého rodiča, ktorý zrazu musí všetky potreby svojho dieťaťa zabezpečovať sám.

Ideálnym riešením, najmä v prípade závažných a neliečiteľných ochorení, je aby rodičia pristupovali k tejto situácii zodpovedne a pre prípad že je lekármi prognózovaný negatívny vývoj liečby, mysleli pre prípad svojej smrti na zabezpečenie výživy a uspokojovanie potrieb svojho maloletého vytvorením súboru právnych mechanizmov, ktoré maloletému dieťaťu, ako aj pozostalému rodičovi pomôžu túto nepriaznivú a ťažkú situáciu zvládnuť.

V prípade, že povinný rodič na toto rezignuje, alebo táto situácia nastane na základe tragickej nepredvídateľnej udalosti, zákonodarca na túto skutočnosť pamätal a pre daný prípad legislatívne upravil inštitúty tzv. sirotského dôchodku a sirotského výsluhového dôchodku, ktoré nezaopatrenému dieťaťu, resp. druhému žijúcemu rodičovi čiastočne pomáhajú túto ťažkú životnú situáciu zvládnuť.

Čo je sirotský dôchodok

Je dôchodková dávka, upravená v ust. § 76 a nasled. zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorá sa poskytuje zo starobného, alebo z invalidného poistenia. Ide o pravidelnú peňažnú mesačnú dávku. Vzniká naň nárok za dvoch podmienok - 1. povinný odvádzal poistné do Sociálnej poisťovne ako zamestnanec, alebo SZČO, a kumulatívne 2. ku dňu smrti povinný získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia.

Nárok na sirotský dôchodok

• ku dňu smrti poberal povinný starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok,

• ku dňu smrti povinný nepoberal niektorý z týchto dôchodkov, ale získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na nárok na invalidný dôchodok, alebo starobný dôchodok

• Povinný zomrel v dôsledku pracovného úrazu, alebo choroby z povolania.

Ak nezaopatrenému dieťaťu umreli obaja rodičia, nárok na sirotský dôchodok si môže uplatniť po splnení podmienok po každom z nich.

Dátum vzniku nároku na sirotský dôchodok

Nárok dieťaťu vzniká dňom smrti povinného uvedený v úmrtnom liste alebo rozhodnutí súdu.

Výška a splatnosť sirotského dôchodku

Je 40 % sumy dôchodku povinného, na ktorý mal alebo by mal nárok ku dňu smrti. Ak mal zomretý nárok na dva dôchodky, sirotský dôchodok sa vypočíta z vyššieho z nich.

Ide o dôchodkovú dávku, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca mesačne vopred v určenom termíne v rozhodnutí, a to spôsobom zvoleným oprávneným (hotovosť, účet, do zariadenia).

Žiadosť o sirotský dôchodok

O dôchodok možno požiadať osobne v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska dieťaťa, kde spíšete žiadosť o priznanie sirotského dôchodku. Termín si odporúčame rezervovať v Rezervačnom systéme Sociálne poisťovne na konkrétny deň a čas (tu: https://esluzby.socpoist.sk/crse/)

Za dieťa, ktoré je mladšie ako 15 rokov, spisuje žiadosť jeho zákonný zástupca. Od 15 rokov spisuje dieťa žiadosť osobne.

Všetky potrebné doklady, ktoré je potrebné k spísaniu žiadosti doniesť nájdete na stránke Sociálne poisťovne dostupnej tu: https://www.socpoist.sk/kto-som/dochodca/ziadatel-o-dochodok/ako-poziadat-o-sirotsky-dochodok

Sociálna poisťovňa má lehotu 60 dní na rozhodnutie o žiadosti, ktorá môže v zložitých prípadoch najviac o 60 dní predĺžiť. Rozhodnutie sa doručuje poštou, alebo do elektronickej schránky.

Sirotský výsluhový dôchodok

Je dôchodková dávka, upravená v ust. § 53 a nasled. zákona č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Na sirotský výsluhový dôchodok má nárok nezaopatrené dieťa po policajtovi, hasičovi a horskom záchranárovi, ktorý bol jeho rodičom alebo osvojiteľom, a ktorý

• splnil ku dňu úmrtia podmienku doby trvania služobného pomeru na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo podmienky na vznik nároku na invalidný výsluhový dôchodok, alebo

• zomrel v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania vzniknutých pri výkone služby alebo v súvislosti s ním, alebo

• bol pred dňom úmrtia poberateľom výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku.

Výška a splatnosť sirotského výsluhového dôchodku

Sirotský výsluhový dôchodok je 40 % výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, na ktorý mal alebo by bol mal nárok policajt ku dňu úmrtia. Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výsluhový dôchodok a na invalidný výsluhový dôchodok, sirotský výsluhový dôchodok sa vypočíta z vyššieho dôchodku.

Ak ide o obojstranne osirelé dieťa, ktorého rodičia boli policajti, má toto dieťa nárok na sirotský výsluhový dôchodok po každom rodičovi samostatne.

Pri súbehu nároku na výplatu sirotského výsluhového dôchodku s nárokom na výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok alebo na výsluhový príspevok sa výplata uvedených dôchodkov alebo výsluhového príspevku neobmedzuje

Pri súbehu nároku na výplatu sirotského výsluhového dôchodku s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na sirotský výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.

Žiadosť o sirotský výsluhový dôchodok

Žiadosť sa podáva útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva, Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia, služobnému úradu alebo služobnému orgánu, ktorý je oprávnený dávku alebo službu sociálneho zabezpečenia priznať.

V neposlednom rade dodávame, že plnenie výživného nemá súvislosť s dedičskými nárokmi dieťaťa, ktoré smrťou povinného rodiča vzniknú. Pokiaľ by ku dňu smrti rodiča existoval dlh na výživnom, stane sa pohľadávkou voči dedičskej podstate. Po dni smrti povinného rodiča už dlh na výživnom nevzniká, keďže povinnosť vyživovať dieťa dňom smrti povinného zanikla.

Záverom v kontexte vyššie uvedeného dodávame, že podľa § 2 ods. 1, body 3. a 4. zákona č. 201/2008 Z. z. O náhradnom výživnom a o zmene a doplnení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 615/2006 Z. z. je pri poberaní sirotského a sirotského výsluhového dôchodku limitovaná možnosť získania náhradného výživného.